Elektrorozvod - suterén
Elektrorozvody - články
Technologické podlaží - elektrorozvody
suterén byla zvláštní výzva - nízké stropy a zoufale špatný stav stěn. V době výstavby rozvodů bylo nutné najít řešení, které umožní později výměnu omítky a zároveň nutné další opravy. Zároveň bylo nutné počítat s možností rozvoje technologie - topení, měření a regulace, některé prvky řízení domácnosti...
Situaci komplikoval i fakt, že v suterénu byly v té době ještě rozvedeny trubky ústředniho topení a byl předpoklad jejich další výměny.
Takže - zadání:
- podružný rozvaděč bude v dílně,
- hlavní rozvaděč již má své místo v zadním sklepu,
- instalace bude již plně vybudována v hvězdicovém systému,
- instalace musí umožňovat pozdější přidávání kabelů,
- instalace bude koncipována i pro zajištění rozvodů sdělovacího vedení.
A řešení:
Pro rozvod byly využity plastové žlaby o šířce 120mm. Jsou rozděleny na 1/3 a 2/3 plastovou přepážkou. Menší prostor bude vyhrazen sdělovacími a signalizačními kabely, větší je určen pro silnoproudé kabely. Plastové žlaby jsou připevněny na distanční dřevěné podložky. Tím se získá mezi stropem a žlabem prostor na možné vytažení kabelu ze žlabu a napojení třeba vypínače, či zásuvky.
Položení žlabu bylo zvoleno tak, aby bylo možné obsáhnout všechny místa, kam je potřebné dotáhnout kabely. Tedy ve středu domu ze severu na jih - k propojení obou rozvaděčů a napojení stoupacích vedení do II.patra k budoucími rozvaděči. Pak uprostřed napříč z východu na západ a kolem severní východní, částečně jižní a západní obvodové zdi. Všechny žlaby jsou zavěšeny pod stropem.
Tímto řešením se vytvořil páteřní rozvod s velkou koncentrací kabelů a obvodové vedení žlabu umožnilo jednoduše napojit po průchodu stropem zásuvky v prvním patře.
Další rozvedení kabelů bylo závislé na místě, kde se realizovalo. Takže - v garáži je uvažováno upevnění kabelů na zeď do úchytek - tedy stejně, jako bylo dosud vedení upevňováno. Jen místo starých bakelitových příchytek jsou použity bílé plastové. Stejně se postupovalo v zadním sklepě. V prostorách kotelny je zvolen rozvod kabelů silových i ovládacích v plastových elektrotrubkách, vedeným po omítce. Stejné trubky byly zvoleny pro rozvod v dílně.
Takže - vše je jasné, jde se na to. Ono se to pěkně naplánuje, hůře se to zrealizuje. Ve starém domě není nic rovně a kolmo, navíc jsou zde různé výstupky, překlady a podobně. A tak se muselo na místě improvizovat. Po instalaci žlabů byly započaty práce na natahování jednotlivých silových okruhů. Zapojení do hvězdy má nevýhodu ve velké spotřebě kabelů a tím také existuje i prostorový problém v místě soustředění kabelů - tedy u rozvaděče. Přes skutečnost, že jsme počítali s velkým množstvím kabelů, nakonec se ukázalo, že žádný prostor není dostatečně velký. Až příště budeme stavět něco podobného - budou kapacity žlabů zvoleny dvojnásobné...
Po dokončení rozvodů bylo nutné počítat s plánovanou instalací technologie inteligentní elektroinstalace. Vypínače tedy musí, do instalace a zprovoznění technologie, být zapojeny silovým kabelem v sérii se světlem, po zprovoznění se silový kabel vymění a vypínač se zamění za tlačítko. Navíc, prostory kotelny a uhelny doznají po instalaci velkých změn - dojde k výměně kotle a rozvodů topení. A to zasáhne i do rozvodů, bylo tedy nutné v předstihu připravit napájecí okruhy.
Takže situace není jednoduchá. Ale nakonec se žlaby naplnily novou kabelizací, bylo možné zapojit rozvaděč a provést alespoň částečnoé přepojení silových okruhů na nový rozvaděč. O tom je však další článek.