Elektroměrná skříň a hlavní rozvaděč

Elektroměrná skříň

V hlavním popisu situace, která panovala v oblasti elektro v našem baráku není zmíněna jedna akce, která souvisela a byla vyvolána vlastně rozhodnutím o výměně střechy. Aby bylo možné provést výměnu střechy, bylo nutné snést ze střechy hlavní přívodní kabel elektriky. A zde je vlastně prvopočátek modernizace.

Původní přívod elektriky - na střešní nosník

To byl také problém - jak přeložit kabel ze střechy do země? Technicky snad ani ne, ale legislativně - jakmile provedeme změnu napojení, budeme muset zajistit revizi přívodu a ta neprojde, neboť je zcela nevyhovující stav elektroinstalace a to včetně té neštastné dřevěné skříně rozavděče. Znamenalo to tedy změna skříně... a tu provést beze změny rozvodů, to jsme si nedovedli představit  raději ani nepředstavovali...

Nakonec pomohlo zcela jiné a elegantní řešení. Ani nevím, jak jsme k němu přišli, ale zřejmě radou od zkušenějších... jednoduše přeneseme měřící místo - tedy elektroměr ven, stejně to je požadavek elektrorozvodných závodů (aby byl přístup k elektroměru). Nabízela se stodola. Kdyby se zde postavil nový rozvaděč a umístnil se elektroměr, bude vše za elektroměrem součástí vnitřních rozvodů a rekonstrukci je možné odložit bez nebezpečí problémů s revizí.

Rozhodnuto, vykonáno. Sice to nebylo tak jednoduché, dodavatel elektřiny měl podmínky s výběrem dodavatele... ale nakonec i to jsme vyřešili.

Přívodní kabel byl vyprojektován, navržena rozvodná skříň instalována na jeden ze sloupú stodoly a když už jsme na stodole instalovali, hned jsme nechali vybudovat podružný rozvaděč vedle hlasních vrat stodoly. V něm se sktyla přípojka na 230V a 400V a to včetně nezbytného chrániče a pojistek.

Překládka přívodního vedení byla realizována v polovině roku 2006 a to zcela "na klíč". Z těchto důvodů němáme k dispozici ani fotodokumentaci. Prostě jsme v pátek přijeli a bylo hotovo.

nový přívod zemí

Od hlavní rozvodné skříně je položen kabel podél východní strany baráku a v horní třetině baráku byl založen do vyříznuté drážky vnější omítky a doveden  až o vyměněné nové rozvodnici pod střechou. Původní, opět dřevěná skříňka s hlavními pojiskkami byla nahrazena vyhovující plastovou a instalovány - světe drž se, opět válcovými běžnými pojistky. No nic, tato skříň se nakonec zlikviduje v souvislosti se zateplením baráku.

Hlavně, že je přívod zajištěn a vše je v pořádku (tedy až na zoufalý stav elektroinstalace). Již při definici přívodu jsme měli, jak se ukázalo později, velmi prozíravé požadavky:

- přívod musí být koncipován jako třífázový,
- musí splňovat podmínky ovládání HDO (TUV i topení).

Sice tenkrát vypadalo jako nzbytečně drahý nesmysl, ale později, jak vývoj ukázal, se tento požadavek jen zůročil.

V roce 2011 došlo k pokračování zahájených prací na elektroinstalaci - to byly zahájeny práce na zateplení fasády (r.2011) a přívodní kabel musel z fasády pryč a to včetně primárních pojistek na fasádě. Prostě, nemohli jsme je tam nechat, to by se nám nelíbilo. Trochu zapřemýšlení a bylo jasné - modernizace elektroinstalace se již nedá odkládat, musíme přeložit přívod.

Hlavní rozvaděč baráku

To již byly hotovy základní koncepce struktury rozvodů a tak šlo jen o to, je zrealizovat. Pro rozvaděč byla použita skříň FKV-07-FR55-H-2/24 (Moeller) - tedy dva patra s 24 pozicemi TE. Tato skříň je v provedení s vyšším krytí a hloubky 30mm pro lepší přístup k instalovaným prvkům.

První nařadu přišel hlavní rozvaděč ve sklepě. Trochu kreslení na papíře, studia předpisů a požadvaků bezpečnosti a jde se na to. nejedná se o velký rozvaděč, vlastně obsahuje jen rozdělovací sběrnici s napojením na další při podružné rozvaděče (suterén, chlév/dílna, II.patro). Trochu zapojení komplikovala existence původního centrálního rozvaděče na chodbě II.patra, ale to jsme vyřešili příčkovým spojením nového přívodu do budoucího nového rozvaděče ve II. patře a starého rozvaděče. Byly vytvořeny podmínky k instalaci nového rozvaděče ve II. patře, a starý fungoval i nadále. Stejně tak byl hlavním napájecím vedením napojen i ,dosud prázdný, rozvaděč v suterénu v dílně.

V rozvaděči byl také nainstalován třífázový elektroměr s impulzním vývodem. S jeho pomocí lze monitorovat aktuální příkon baráku a také, za pomoci další technologie, i sledovat spotřebu a vyhodnocovat ji. O této zajímavé možnosti se zmiňuji v článku, věnovaném měření energie

A ještě jedna drobnost - sledování odebírané energie je možné i přímo na vstupním elektroměru. Požádal jsem distribuční společnost o instalaci elektroměru, který je osazen také impulzním vývodem. Sice to trochu problém byl, zřejmě jsme prvním rodinným domkem, který na ČEZu požaduje tuto službu, ale nakonec, po trpělivém vysvětlování a hledání té pravé a oprávněné osoby, se podařilo elektroměr sehnat. Technik sice při instalaci kroutil hlavou, ale když jsem mu ukázal v praxi, jak je možné zaznamenávat a vyhodnocovat spotřebu, elektroměr vyměnil a zapojil potřebné doplňkové obvody.

Zatím tento elektroměr zapojen není, čeká se na vhodnou příležitost, kdy bude rozkopána přístupová cesta (třeba v souvislosti s úpravou terénu). To bude položena mezi stodolou a domem chránička, kterou budou kabelem impulzy přeneseny do domu a tam zpracovány. Zatím tedy sledujeme elektroměr v hlavním rozvaděči.

-vl