Výměna oken
Výměna oken
Výměna oken
Stará špaletová okna - sice pěkně vypadají, ty naše dostaly někdy v roce 1999 komplexní omlazovací kůru, ale co naplat, jejich stáří se nedá zamaskovat. Pohybující se záclony při velkém větru venku a zavřených oknech, či odsedávání si od oken v mrazivém čase jasně dávalo signál - výměna je nutná.
A to zejména, když jsme začali uvažovat o nutnosti zateplení. Pak jednoznačně platí, chceš-li zateplit, řeš napřed okna, nebo bude problém...
Rozhodnutí předcházely velké diskuze, debaty a studium. Nakonec jsme oslovili postupně tři odborníky na zateplení s týmž požadavkem:
- odhadněme a výpočtem doložme nutnost a návratnost investic, vložených do výměny oken,
- stanovme minimální požadavky na kvalitu oken,
- vyberme technické řešení oken.
Že to není jednoduché nám bylo jasné, ale že budeme muset tak hluboce proniknout do problematiky parametrů technických řešení, že se budeme muset naučit hledat ty správné parametry a umět je posuzovat a porovnávat - to nás nenapadlo ani ve snu.
Problém č.1 - plast či dřevo, kování?
Problém č.2: - dvoj, či trojkla?
Problém č. 3 - co dveře? zachováme, vyměníme, přesuneme?
Problém č. 4 - jaká bude velikost okenních otvorů?
Problém č. 5 - vše by mělo vyhovovat podmínkám projektu "Zelená úsporám",
K problému č.1 - plast, či dřevo
Základní otázka, která se musí řešit ze dvou pohledů.
Pohled první finance - zde to je poměrně jednoduché, lze oslovit libovolné dodavatele a všem předložit poptávku. Poptávka není problém, víme, kolik a jak velkých otvorů chceme řešit a poptáváme alespoň dva typy provední oken.
Začali jsme skutečně s plastem - nejprve několik studií na internetu, pak dotazy u kolegů a známých a nakonec i dotazy a odpovědi možnách dodavatelů. Bylo nám jasné, že chceme kvalitní profily a tak jsme nastudovali možné dovavatele profilů, vybírali a porovnávali druhy kování (tedy to, na čem jsou zavěšeny křídla oken. Hned zpočátku jsme vyřadili různé nabídky oken s neznámými, či nejasnými profily. Nechtěli jsme mít v budoucnu problémy s prověšováním křídel, praskáním za mrazu a s povinností neustále přenastavovat závěsy.
Nakonec zůstaly jen okna z profilů Deceuninck (nyní Inoutic - aktualizace 2016) se svým šestikomorovým systémem Prestigue a profil VEKRAPremium.
Kování to je další problém, jestli má být spolehlivé a stabilní, opět je nutné sáhnout pro osvědčených značkách zde se nabízí jen dvě (ostatní, nechť prominou) - kování sytému ROTO Nové město a Sigenia Aubi, které je dovážené z Německa. Ostatní kobvání jsme raději ani neuvažovali.
Plast nám trochu vadil - máme představu o venkovském baráčku a zde plast není to pravé. Nicméně, peníze jsou jen jedny a tak to zkoušíme.
První poptávky vypadaly zajímavě. Oslovené firmy reagovaly skutečně obratem. Nabídky většinou hýřily slevami - 40% i 50% slevy nebylo výjimkou, někde byly zdarma montážní práce, někde odvoz starých oken, jinde úplně něco jiného. Skutečnost byla odhalena po jednoducé operaci - všechna nabídky jsme shrnuli do jedné porovnávací tabulky a pokusili se je "normovat" - tedy porovnat porovnatelné. To by jste nevěřili, jaká síla trhu vlastně je. Výsledkem byla cena, která se u jednotlivých nabídek nelišila o více, než cca 5 tis. Kč! A to hovoříme o celkové částce pohybující se kolem 300 tis. Kč.
Závěr - je jedno, od jaké firmy (z hlediska financí) je dodávka, důležité jsou jiné parametry...
Nakonec jsme si řekli - fajn, máme nabídky, co s tím uděláme?
Jaká firma je blízko, jaká firma má zajímavější záruky, je schopna zaslat technika v případě problému, jak se postaví k specifickým požadavků na instalaci snímačů otevřených oken a podobně?
Kandidáti na dodávku byly vybráni. Co však uděláme s barvou oken, jak je sladíme s barvou budoucí fasády?
Vyšli jsme ze základního předpokladu - pokud zvolíme plastová okna, tak zejména z ekonomického důvodu. Ano, to smysl má. Ale, máme mít okna jako každý panelák? No, to asi ne, takže bílá okna na náš barák nejsou nejvhodnější. Jiné barenvé provedení by problém řešilo. Co to udělá s cenou - to jsme zjistili hned a bylo vymalováno. Změna standardního bílého plastové provedení za jiné provedení znamená zvýšení ceny o 1/3 a to bez ohledu na to, zda se bude jednat o čistou barvu - třeba "slonová kost" či motiv "dřevo" - aby se okna tvářila jako dřevo.
Takže, pak už je jen kousek k našemu definitivnímu závěru - bude to dřevo skutečné, ne jen jeho imitace. Cenová nabídka se samozřejmě patřičně navýšila, ale...dřevo je dřevo, bylo rozhodnuto.
Problém č.2 - dvoj, či trojsklo
Zde byla situace jednodušší.
Dvojsklo většinou má teplotní prostup Ug=1,1W/m2K, trojsklo se vyznačuje podstatně nižším parametrem Ug=0,7Wm2/K.
Prostup celým oknem je však dán i kvalitou provedení celého okna, včetně rámu.
Takže - vše je jasné, máme-li skutečně ušetřit náklady na vytápění objektu, musíme pracovat s kvalitním provedením.
Zvolili jsme trojsklo a dřevěné provedení oken se stavební hloubkou cca 78mm. Tato kombinace má teplotní prostup kolem
Ug=0,99Wm2/K a to je velmi přijatelné i pro budoucnost.
S tímto problémem souvisí i použitý materiál pro oddělení tří skleněných ploch - tedy rámeček. Běžně se používá záměřek z hliníku - tomu lze rozumnět, jedná se o materiál, s kerým se pěkně pracuje, ale není teh hliník výborný vodič tepla?. Takže - hlíník ne, jaké jsou možnosti? V podstatě jen jedna - plast. Zde jsme, zcela z praktických důvodů ustoupili, ano na tato místa je plast vhodnější. Jednoduchý závěr, ale dodavatel s tím však kupodivu měl problém - že prý "všichni si dávají hliník..." No, nejsme všichni a tak požadujeme plast.
Problém č. 3 - dveře a co s nimi
S dveřmi jsme měli také problém - máme tzv. "zadní vchod". Ten se nyní používá běžně, chtěli bychom však vybudovat i vchod "přední", z druhé strany předsíně. Jenže, zde je plánována provizorní koupelna...takže vchod je problém. Několik možných variant řešení jsme zavrhli (např. zateplení jen kolem budoucích dveří, - jenže to by byla studená jedna stěna a zrovna v koupelně; zateplit po celé stěně a pak otvor pro dveře vybourat - jenže, nebude překlad dveří a kdo ví, jak by to se zateplením dopadlo; nedělat dveře vůbec - jenže pak nebude ten "přední vchod"; zakoupit a zabudovat dveře a zevnitř dočasně překrýt sádrokartonem - jenže, drahé dveře jen jako? a nepoužívané?. Nakonec jsme vybrali asi nejrozumnější variantu - otvor bude vybudován i s překladem, zateplení bude zrealizováno jako by tam dveře byly a místo dveří bude jen deska s výplní izolací a na druhé straně sádrokarton.
Zadní dveře byly zvoleny s širším profilem tak, aby byl teplotní prostup srovnatelný s vybranými okny. Prostup tepla pak je Ug=1,1W/m2K s dvojskly.
No a ty dveře přední - až budou potřeba, budou kopií dveří zadních. A bylo vyřešeno a také ušetřeno....
Problém č.4 - velikost oken
Náš barák má poměrně malá okna - tak, jak se dříve stavělo. Volba velikosti záležela na tom, jaká okna právě byla k dispozici. Projekt předpokládal zvětšení výšky oken o cca 30 cm, což by jistě vypadalo lépe, jenže - stěny na úrovni střechy nemají věnec. Navíc jsme měli obavy, aby stěna nad okny nepraskala. Nakonec jsme udělali rozhodnutí - otvor po původích oknech se jen lehce zvětší tak, aby plocha oken nových byla stejná, jako původní, tedy, aby nedošlo ke snížení množství dopadajícího světla do místnosti.
Problém č. 5 - Zelená úsporám
Veškeré komponenty - okna i dveře - musí splňovat základní podmínku, musí být evidovány v projektu Zelená úsporám. Rádi bychom si splněním podmínek "šáhli" na dotaci a zároveň - vysoké nároky na kvalitu komponent z pohledu úspory energie jsou vkladem do budoucnosti. Nízká spotřeba energie celého baráčku se pak buje jen hodit.
Teoreticky bylo vše připraveno a vybráno - takže jdeme do výroby...