Měření energie

Koho by nezajímal aktuální odběr baráku?
No, nás to zajímá a tak jsme začali řešit...

Základem měření je vhodný měřící přístroj. Tím je samozřejmě elektroměr. Ne jen tak ledajaký, ale ten, který je výrobcem doplněno o impulzní výstup S0. V podstatě jde o dvouvodičový spínač, který sepne na krátkou dobu v intervalu, který odpovídá aktuálnímu odběru.

Rozhraní S0 je jednoznačně nadefinováno, vyskytují se přístroje, které poskytují na jednu kWh třeba 1000imp.

A čím lze takový výstup vyhodnocovat? Našel jsem poměrně jednoduché a hlavně levné a dostatečně spolehlivé řešení. Zařízení je možné pořídit u firmy Onlinetechnology

Elektroměr

Jako elektroměr pro podružné měření jsem zvolil typ MANELER 9910D - jedná se o třífázový necejchovaný elektroměr, který se vyznačuje zejména svou velikostí (zabírá jen 4 moduly na DIN liště) a obsahuje potřebný S0 výstup. Poskytuje 800 impulzů na 1kWh.

Elektroměr jsem zabudoval do podružného rozvaděče umístěného ve sklepě baráku. Rozvaděč slouží jako rozdělovač a napájí další tři rozvaděče v objektu. Zároveň jsou zde ovládací relé pro dvoutarifový provoz (ovládání ohřevu vody a ovládání přímotopů).

Správné by bylo zajistit měření a tedy odbět impulzů s0 z hlavního elektroměru. Ten je již, ve spolupráci s ČEZ, vyměněn a opatřen oddělovacími obvody. Nemám však zatím zajištěno propojení hlavního rozvaděče s barákem datovými rozvody a tak si zatím musím stačit s podružným měřením.

Z třífázového podružného elektroměru je nataženo propojení do datového rozváděče v prvním patře. Zde je srdce měření energie.

 

SDS MICRO

tak je pojmenován jednoduchý řídící PLC modul. Ke své činnosti potřebuje jen 12V napájení a výstupem je LAN síť s RJ konektorem. PLC obsahuje malé jednoduché WEB  rozhraní a datový prostor pro vložení jednoduchého prográmku, který např. může odesílat data na požadované místo k ukládání nebo zobrazování. Vzhledem k univerzálnosti zařízení se v podstatě meze nekladou a záleží na invenci a dovednosti uživatele, jak si poradí. Pro ty, kteří nemají až takové zkušenosti, nabízí výrobce jenoduchý portál, v kterém je možné data shromaždovat a také zobrazovat.

Pro svou aplikaci jsem zvolil modul SDS MICRO Light 2, jedná se o nejlevnější verzi, funkční PLC bez konektorů a obalu. Instaloval jsem plošný spoj do univerzální krabičky, přivedl 12V napájení a zapojil - dle popisu, vstupy. Pro rozlišení nízkého a vysokého tarifu je nutné přivést i stav ovládacích relé z podružného rozvaděče. Schéma zapojení vypovídá vše. Stránky výrobce obsahují veškeré potřebné údaje, jen je potřeba dobře číst a dohledat si potřebné informace.

Napájení:

Jak jsem se zmínil, PLC je napájen stejnosměrným napětím. S výhodnou jsem využil již používané a hlavně zálohované napájení pro AP WiFi zařízení v baráku. SDS má jen malý odběr a tak s připojením nebyl žádný problém.

Potřebný SW:

Jako obslužný SW do PLC jsem využil již hotové řešení, které je nabízeno na stránkách výrobce. Jednoduchými změnami parametrů (vše je dobře popsáno) lze data správně nasměrovat na přijímající portál, kde dochází k jejich zpracování.

-vl