Instalace kotle Biostar
Vytápění baráku
Nový kotel pro vytápění baráku - Biostar
A máme zde srpen (2013) - blíží se vybraný (a těžce zaplacený) kotel GUNTAMATIC - Biostar. Zahájení montážní akce bylo naplánováno na 8. srpen 2013 s tím, že montáž bude trvat maximálně dva dny - tedy čtvrtek a pátek. Sobota byla ponechána pro případ, kdy by se něco nepovedlo.
Vše v baráku je připraveno - kotelna "voní" novotou, dlaždičky se blýskají, rozvody topení jsou připraveny k napojení na zdroj tepla, kabely napájení a od čidel tepla visí v domluveném místě - prostě, můžeme začít.
Servisní vozidlo se objevuje v dohodnutou hodinu a já zvědavě nakukuji do přepravní kabiny na toho našeho krasavce. Trochu se zarazím, zařízení je neskutečně veliké. Jen aby nebyl problém, pomyslím si a neodvažuji si dál rozvíjet tyto myšlenky.
Staveniště je bez problémů předáno montážníkům - ti se ale se poněkud udiveně tváří. Nakonec se ukázalo, proč vlastně. Měli k dispozici dokumentační fotografie, které jsem udělal před zahájením rekonstrukce prostor kotelny. To ještě byl instalován původní kotel, zdi neomítnuty a zaprášeny od dlouhodobě ukládaného uhelného prachu. Prostě, nyní jsou prostory zcela jiné, i když prostorově stejné. Změně jsem věnoval velké množství energie a ještě se k rekonstrukci prostor vrátím v jiném článku.
Stavda může začít a jak jinak, než přesunutím kotle na místo instalace. A je zde problém číslo jedna - výška kotle je stejná, jako světlá výška otvoru do garáže. Krátká porada, nakonec pomohlo snížení výšky kotle díky odstranění dřevěné podložky kotle. Postupně jsme kotel dostrkali až do garáže a máme problém číslo dvě - a opět, výška kotle a dveře do dílny. Tentokráte se k problému výšky přidala i šířka kotle. Dveře jsou "ušité" na místní prostory a nemají standardní rozměry. Pomohlo odmontování řídícího panelu v horní části kotle a odstranění krytu na boku. Dál to již bylo jednodušší, i když jen taktak. Kotel je na místě a doneseno je všechno příslušenství.
Chlapi se pustili do práce, je vidět, že ji nedělají poprvé. Jeden se vrhl na přípravu peletkovny. Bylo nutné vybalit a ustavit šnek na podlaze peletkovny, připevnit motor a vše vyvážit, aby nedocházelo k nežádoucímu namáhání celé jednotky. Přemýšlel jsem, jak vlastně naplníme kotel peletkami, když není peletkovna řádně připravena. Nakonec jsem se rozhodl, že v klidu, večer po dnešní montáži, rychle postavím alespoň malou násypku z OSB desek tak, aby pojmula alespoň několik pytlů peletek a zajistila tak zásobu na cca týden provozu.
Druhý technik připravoval okruhový rozvaděč a rozměřoval postavení jednotlivých prvků. Jedná se o stavebnici a tak to jde rychle od ruky. Hromada různých fitinek, ventilů a ucpávek se postupně zmenšovala, jak narůstala stavba na stěně. Vypadalo to na první pohled poměrně složitě. V této fázi jsem musel být přítomem téměř po celou dobu montáže - bylo nutné koordinovat napojení na připravené rozvody topení a hlídat, aby instalace byla nakonfigurována dle požadavků projektanta i mých.
Nakonec jsme společně identifikovali všechny přívodní a napájecí kabely - to již bylo druhý den kolem poledne. Do odpoledne byl kotel připojen i na komín a zapojen pneumatický dopravník peletek.
Vše bylo zapojeno a mohla začít druhá etapa - zavodnění systému a spuštění kotle. Technici nastavili hromadu parametrů v menu ovládání systému a bylo možné nasypat první pytel peletek. Byl pátek, 20 hodin a od zahájení montáže uběhlo cca 16 hodin práce techniků. Po další půlhodině bylo jasné, že montáž proběhla úspěšně - radiátory začaly ohřívat prostory. Bylo možné svolat všechny uživatele a zahájit školení obsluhy.
Zkušební provoz a kontrola chování systému řízení probíhalo další cca dvě hodiny. Technici sesbírali zbytky ze stavby, posčítali použité komponenty a připravili předávací protokol. Vše bylo v pořádku a tak nic nebránilo přejímku stavby podepsat.