FOTO -zateplení fasády
Zateplení fasády
Dokumentace postupu výměny oken s dveři je velmi rozsáhlá, zde jsou uvedeny jen hlavní technologické kroky.
Foto z přípravných prací:
Před zahájením vlastních prací na zateplení bylo nutné vyřešit spoustu problémů. A nejen vyřešit, ale také připravit a hlavně - udělat.
Elektrorozvod na fasádě:
Zásadním problémem byla příprava rozvodů pro vnější osvětlení. Dlouho jsme zvažovali, jakým způsobem fasádu osvětlíme, nakonec byla stanovena místa, kam budou upevněny světelné zdroje. Na tato místa bylo nutné přivést napájecí kabel. Našli jsme výrobek, který zcela splnil naše požadavky - dostatečně pevný, aby unesl i větší zátěž, není na fasádě vidět a splňuje požadavky dostatečné tepelné izolace.
Tyto úkoly splnil nosič KOPOS - Krabice elektroinstalační do zateplení - KEZ a montážní deska do zateplení MDZ.
Technické informace je možné nastudovat třeba zde.
Instalace je jednoduchá, komínek se připevní před zateplením na svislou zeď, vnitřkem se protáhne "husí krk" a do komínku se vloží připravená polystyrenová vložka jako izolace. Po zateplení se komínek zkrátí a nakonec se před závěrečnou vrstvu fasády připevní nosná deska, nebo montážní krabice. Jednoduché, spolehlivé a hlavně, funkční. Pro nalezení přívodního otvoru a trubky jsme při závěrečném nanášení omítky vložili do otvoru pro kabel plastový hřebík, který tam zůstane do doby montáže světla, či jiného zařízení.
Máme tak připraveny místa pro montáž světel, instalaci čidel na rozsvěcení světel za tmy, venkovní zásuvky na balkóně, budoucí "vrátník" u hlavních dveří a podobně. Ke každému nosiči je přiveden husí krk a ten je zakončen většinou na půdě u rozvodných lišt. Není tak problém s napojením i přípanou výměnou kabelů.
Hlavní dveře
Otvor pro dveře bylo nutné připravit. Nakonec jsme zvolili variantu falešných dveří, otvor je připraven v konečné velikosti a rozměrech, zateplení je dokončeno, stačí jen dočasnou krycí OSB desku odstranit a vložit zárubně s dveřmi. Ale, to až někdy.
Ukládání materiálu
To byl velký oříšek. Dnes to je jasné, máme stodolu, tak do stodoly. Ale - to by musela být vyklizená.... a tak jsme museli v předstihu odvést nevídané množství stoletého sena a slámy (už jen problém, kam s tím...), vyklidit všechny trámky, klacky, zbytky nářadí, zetlelé cosi... no bylo toho hodně. Ale výsledkem byla půlka celé stodoly plně připravena přijmout veškerý materiál.
A vyplatilo se, materiál bylo možné navést najednou, byl vždy po ruce a pod ochranou.
Střecha chléva
To je samostatná kapitola. Nemůžeme zateplovat, dokud není vyřešena střecha chléva. Ta byla ve stavu, vhodném akorát tak ke zbourání. A tak se souběžně se zateplením musela řešit i výměna této střechy. Těmto pracím je věnována samostatná kapitola.
-vl
Přípravné práce
Foto z procesu zateplování
Než se zahájily práce, byly velké pochynosti, měli jsme nastudovánu potřebnou odbornou literaturu a byli jsme zvědavi, jak si dodavatel povede. No, nebudu zastírat, museli jsem kontrolovat téměř každý technologický krok a konfrontovat to s požadavky norem. Stálo to nervy, nakonec jsme snad našli s dodavatelem společnou řeč a dílo šlo poměrně rychle od ruky.
Zaskočilo nás počasí, nejprve se pohybovaly teploty kolem nejnižší povolené hodnoty pro lepení, později nám na fasádu pršelo a my museli shánět plachty na zakrytí a nakonec - v okamžiku nanášení závěrečné fasády si sluníčko řeklo, že se na tu krásu podívá a pražilo a pražilo. No a to také není nejlepší. Museli jsme naopak stínit.
Obavy jsme měli ze severního štítu. Ten jsme před zahájením prací kompletně zbavili omítky (byla zvětralá) a nanesli cementový nástřik pro zpevnění. Stěna však byla tak, jak ji naši staříčkové postavili - prostě, jak se dařilo. Takže, nic nebylo rovně a bylo nutné neustále podkládat a vyrovnávat.
Když bylo téměř hotovo, uvědomili jsme si, že máme několik míst, které přicházejí v zimě ke styku se sněhem a vlhkem - stěna balkónu, stěna u zadních dveří, kam vítr sníh nafouká a severní roh východní stěny, kde se běžně sníh kupí až na fasádu.
V těchto místech není vhodné použít běžný zateplovací polystyren, ale kvalitnější desky XPS. A tak již nalepený polystyren musel pryč a na jeho místo se lepily desky XPS. Ještě, že jsme si to uvědomili...montážníci z toho nadšeni nebyli.
-vl
Zateplování polystyrénem
Balkón
Architekti hned zpočátku říkali - balkón je jen pro zlost, budou s ním jen problémy...že jsme je neposlechli. Je to sice pěkné, vyjít si zrána na balkón a dát si tam ranní kávu, ale...
Jedná se o plochu s vodorovnou izolací a ta snad nikdy dobrotu dlouhodobě nedělá. Navíc, ukázalo se, že podlaha balkónu, neboli strop předsíně, je velmi málo izolován, v zimě (při -16°C)jsme naměřili povrchovou teplotu stropu 9°C a to je zoufale málo. Při rekonstrukci musely všechny vrstvy, kromě nosných panelů, pryč. Nahradit je musela tepelná izolace. A to čím více, tím lépe. Takže, bourací kadivo do ruky a už to lítalo. Z celkových cca 17cm vrstev zůstako jen 10cm panelů. Na to polystyren pro vyrovnání spádu a vytvoření mezivrstvy pro husí krky na rozvod elektriky. Na polystyren pak přišla deseticentimetrová vrstva tzv.pochozího polystyrénu. Vrstva izolace a na to ještě jedna. S odtokovým kanálkem byl probém. Zhotovitel neměl k dispozici vodováhu a než jsme na to přišli, bylo hotovo. Nebe nám bylo milostivo a seslalo na zem zkušení množství dešťové vody. Že jsme měli vodu až v přesíni ani nebudu vzpomínat. Tak znovu - sejmout, upravit, vložit a utěsnit. Nyní jsme přírodu nahradili kýbly vody a opravu bylo nutné zopakovat. Ach jo...
Půl zimy to vypadalo dobře, a po Silnestru se na jednom místě objevily stopy vlhkosti, někde pomalounku, ale jistě zatéká. Čekáme na teplé dny a musíme to opravit.
Na vrchní vrstvu izolace půjde rošt z tvrdého dřeva, aby se na plochu mohlo vstoupit a užívat si - ale to až příště.
-vl
Foto - balkón
Foto z konečné úpravy fasády
Výběr barvy, či kombinace barev - to byla kapitola sama o sobě. Původně jsme měli navrženu horní část baráku ve štítové zdi v jiné, tmavší barvě. Tato barva se měla táhnout pod podhledy na východní a západní stěně až na severní konec. Cílem bylo optické snížení již tak vysoké jižní štítové zdi. Ale, nám se moc nelíbila kombinace s tmavou barvou a hledali jsme různé jiné varianty. Zkoušeli jsme i světlejší okraje kolem oken, abychom okna vizuálně zvětšili, ale marno, nic nebylo podle našich představ.
Problém s výškou baráčku se vyřešil sám. Tím, že jsme zateplili se stěny na každé straně rozkročily o necelých 20cm a opticky tak došlo k žádanému snížení výšky zvětšením šířky. Nebylo nakonec nutné experimentovat s tmavší horní částí.
Nakonec jsme jednohlasně zvolili jedno barvu, krása je v jednoduchosti. Ale toto rozhodnutí padlo skutečně až na poslední chvíli, těsně před objednáním barev.
Rozhodnuto, uděláno. Myslíme, že to nakonec dopadlo dobře.
-vl
Konečná úprava fasády
Foto z realizace obkladů palubkami
Plocha pro podbití palubkami byla poměrně velká. Tím, že jsme protáhli střechu na západní straně poměrně hodně mimo půdorys baráku, jsme získali sice možnost chůze s relativně suchou nohou kolem baráku, ale přibyly nám starosti s přesunutou střechou.
Kdyby byla fasáda hotová a podbití ne, asi by to nevypadalo dobře a tak bylo rozhodnuto - spolu se střechou budeme zajišťovat i kompletní podbití včetně ošetření dřevěných prvků a sloupů vně baráku. To nám poměrně pěkně navýšilo rozpočet, ale co naděláme. Zrealizovat se to musí a když ne teď, tak zřejmě už nikdy - znáte to...
Práce se musely koordinovat, nejprve fasáda, pak obložení. Ono to však nešlo zajistit a tak se někde fasáda zpozdila, snad to nebude vadit.
Polubky se natíraly ve stodole, museli jsme na to připravit speciální patrový stojan, aby bylo možné natřené palubky ukládat k doschnutí. To byl takový fofr, že jsem si ani nestil udělat fotodokumentaci. No nic, patentovat to nebudu a tak to nevadí. Opět jsme si říkali, ještě, že máme tu stodolu.
Nakonec práce dopadly časově dobře, s poslední palubkou se sundávalo lešení.
Co ale nedopadlo dobře, to byla kvalita práce. Pod naším bystrým zrakem investora neprošly detaily pobití trámů, některé plochy nebyly rovné a tak se muselo, opět k veliké radosti zhotovitele, opravovat. Některé věci jsme raději opravili sami a definitivní úpravy vikýře jsme raději ani nikomu již nesvěřili. Ach jo.
-vl
Obklady dřevem
Foto z dokončovacích prací
Fasáda je kompletní - jde se na vnější parapety. Opět - problém, trvali jsme při zadání prací na parapetech hliníkových a co přivezl dodavatel? Hliníkové paramety a plastové zakončení - že prý se to tak dělá běžně.
A další zpoždění při výstavbě bylo na světě. Chvilku to trvalo, než zhotovitel zajistil hliníkové zakončení. Montážníci usadili parapety na tzv: "chemické hřebíky", práce to byla rychlá a za chvíli bylo hotovo.
Vypadalo to pěkně, ale až do okamžiku, než kontrolor nalil na vnější parapet zkušebně vodu - a ejhle, většina parapetů měla nulový spád a některé dokonce záporný - opět ta vodováha (mimochodem, práce prováděla stejná parta, jako podlahu na balkóně. A tak musely parapety dolů a došlo k úpravě spádu. Ještě, že byly ty "chemické hřebíky"...
Nakonec se podařilo paramety nastavit alespoň na mírný spád, ale - nic moc.
Demontáž lešení byla provedena bleskově - během půl hodiny si s tím parta techniků poradila a barák se konečně mohl ukázat v plné kráse.
Poslední, před úklidem a leštěním oken, byla instalace žaluzií a doplnění bočními vodicími lištami. Narazili jsme na okraj hliníkového zakončení a tak ke slovu přišel pilník a vrtačka. Lišty pěkně sedly, žaluzie sjížděly a vyjížděly - tedy, až na jednu, ta sjela jen dolů a nahoru se jí nechtělo. Chvilka pátrání a prokázalo se, že je přerušena jedna žíla vodiče. Asi se montážník trefil připevňovací kotvou přesně. A to vypadalo zoufale - zateplení hotové, fasáda svítí novotou a kabel je na dva díly... Správný chalupář si ale poradí, nakonec jsme sundali zasaženou žaluzii, ze spodní části truhlíku vyvrtali otvor a izolaci propíchli asi dva metry dlouhým silným drátem směrem ke střeše. Na druhý pokus vylezl drát přesně tam, kde bylo plánováno. Výměna kabelu pak byla otázkou chvilky a žaluzie zase pracovala. Chlapi montážníci mi dosud dluží basu piv za útrapy a škodu.
No a pak jsme chodili kolem baráku a mohli se konečně "kochat".
-vl