Žaluzie

Proč máme žaluzie.

Rozhodnutí o tom, že si pořídíme žaluzie padlo v souvislosti s jiným, závažnějším rozhodnutím - že budeme zateplovat. Tehdy jsme řešili otázku, co vše se musí před zateplením připravit a udělat.

Takže, žaluzie ano, ale jaké. Ještě máme v paměti zastíněná okna v předchozím bydlišti ve Znojmě. V našem předchozím bytě jsme měli žaluzie interní, tedy instalované na vnitřní straně oken. Pokud nebylo až tak velké a prudké slunce, byly žaluzie poklad. Krásně odstínily sluneční paprsky a bylo fajn. Jenže... jakmile se sluníčko opřelo do svého svitu více a začalo rozehřívat vše na co paprsky dopadly, byl malér. Vodorovně pootočené lamely kovových žaluzií sice stínily - to ano, ale zároveň je sluníčko pěkně rozpálilo a to pak stálo za to. Pootevřeným oknem se do rozehřátého pokoje dostával horký venkovní vzduch a uvnitř za okny jej ještě přihřívaly rozpálené lamely. Někdy, za úplného bezvětří, dokázal stoupající horký vzduch rozkývat spuštěné žaluzie, až lamely narážely na okno a strašily...

Takže, žaluzie ano, vnitřní ne.

Venkovní žaluzie jsou nejpoužívanějším exteriérovým stínícím prvkem. Umožňují plynule regulovat přirozené osvětlení, zachycují přímé sluneční záření a chrání před jeho škodlivými účinky. Umístěním žaluzií do exteriéru lze nejúčinněji ovlivnit tepelné klima v interiéru. No, a co je nejlepší, rozehřáté lamely ohřívají venkovní prostředí, nikoliv interiér.


Žaluzie - množství druhů a provedení

A tak jsme hledali vhodné typy. Bylo jasné, že jsme omezeni několika skutečnostmi:
1 - žaluzie ve vytaženém stavu by neměly být na fasádě vidět, ideálně by se měly schovat pod fasádu, tedy do prostoru zateplení,
2 - žaluzie by ve spuštěném stavu měly zcela odstínit interiér pro pohledy zvenku (tím jsme chtěli omezit nutnost závěsů)
3 - žaluzie nesmí být hlučné ve větru a měly by být pokud možno mechanicky odolné a z trvanlivého materiálu
5 - ovládání musí být no nejjednodušší, abychom nemuseli obíhat všechna okna a točit klikou nebo tahat za šňůrky...

Nakonec jsme, v souvislosti s přípravou výpočtu zateplovacího systému stanovili, že žaluzie musí být max cca 160 mm hluboké (protože se počítalo se zateplovacím systéímem o max.tloušťce cca 160mm). Zároveň nesměly zmenšovat již tak malou plochu zasklení - tedy musí být instalovány nad horní hranou okna. A musí být ovládány elektricky. Ruční ovládání je vždy problematické a nevyhli bychom se té nešťastné klice.

Nakonec jsme vybrali žaluzie CLIMAX, mezi výrobky pak typ Z90.

Technické řešení naší instalace je popsáno na jiných stránkách.

-vl