Záchrana lípy

Tak jsme zachraňovali lípu

10.5.2013

Dosud jsme se starali zejména o bydlení, rozebírali a zase stavěli, vylepšovali....

Nyní je čas i na jiné aktivity. Na dvoře, dříve v místě bývalého výběhu pro slepice stojí stará lípa. Má pěkně rovný kmen a tyčí se do výše kolem osmácti metrů.

Byla by pěkná, kdyby... kdyby nebyla plná jmelí. Jmelí bylo za ta léta tolik, že v podstatě nebylo vidět listí. Dlouho jsme uvažovali, co s tím vlastně lze dělat. Jmelí parazituje v podstatě na všech lípách po okolí. Kdysi dávno se občas objevli podnikavci a s dovolením majitele doslova obrali všechno dostupné jmelí. Sice to někdy vypadalo kolem stromu jak po náletu, jmelí nebylo rovnoměrně odstraněno a strom byl docela i lámáním poškozen. Těžaři jmelí se už dlouho neukazují, asi si našli jiná naleziště, nebo prostě již neexistují.


A tak se jmelí docela daří. Má se dobře, protože se mu podařilo vyrůst až na vrcholku naší lípy. Ta měla odříznuty nejnižší větve a tak se nahoru v podstatě nedalo bezpečně vylézt.

Takže - měli jsme v podstatě tři možnosti:
1. nechat strom tak, jak je - to by ale znamenalo sledovat postupné rozrůstání kolonie jmelí a čekat, kdy to strom nevydrží a zaschne
2. strom porazit, ale jedná se o pěkně rostlou lípu, jistě by ještě po mnoho let mohla pěkně stínit proti slunci
3. pokusit se strom zachránit odborným odstraněním rozbujelého jmelí.

Nakonec jsme zvolili variantu záchrany stromu odborným odstraněním parazitního jmelí. Dlouho jsme řešili, jak na to, nakonec jsme zvilili dodavatelský způsob realizace - přeci jen, nevíme, v jakém rozsahu lze jmelí odstranit, jak ošetřit rány na stromě, kdy to vlastně realizovat...

Na internetu až takový výbě není, chtěli jsme skutečně odboníky ale nakonec jsme našli specializovanou firmu, která ani není daleko.

Jednalo se o firmu ARBOSS (http://www.arboss.cz/), která jistě bude schopna nám naši lípu zachránit. Slovo dalo slovo, termín byl dohodnut a nyní jen, aby vyšlo počasí.

10.5.2013 a před barákem se objevuje vozidlo fy.ARBOSS a z něj vyskakují sympatičtí mladí muži. Bez velkých řeší si rozbalují své nářadíčko - lana, hromadu různých karabinek a nářadí a vzhůru do koruny lípy. Do vnitř koruny mebylo vidět, natož tam správně nastřelit závaží s vytahovalím lankem, ale i to se podařilo a už se z lípy začaly sapat chuchvalce odlomených větviček jmelí. V té chvíli jsme si také uvědomili, že podobné akrobatické cviky v takové výši bychom stejně nezmákli a to ani, kdybychom měli potřebné náčiní...

Koncert tří lidí v koruně jedné lípy to byl ale pěkný - tedy pěkně se na něj dívalo pěkně z bezpečí země. Obíhal jsem okolo s foťákem a hledal vhodné místo, abych vše mohl řádně dokumentovat.

Celá akce proběhla velmi rychle, ani jsme si nestačili řádně popovídat o dalších činnostech firmy a bylo hotovo. Na zemi kolem stromu byla vrstva sneseného jmelí a lípa vypadala jako "nahatá". V koruně zůstalo jen jedno velké jmelí - uvnitř měl nějaký savec své hnízdo a tak jsme jej nechali bez poškození.


Dohadujeme se, co se jmelím a chlapi rychle balí náčiní - mají dnes ještě jednu akci...

Dokonáno, vyrovnáno za službu a na nás zůstává jen úklid. Snažíme se uvěřit ubezpečení, že to lípa přežije a chlapi už jsou pryč.

A my pořád chodíme kolem se zvrácenou hlavou - takto naši lípu neznáme.

-vl

Záchrana lípy

lipa-143.jpg
lipa-145.jpg
lipa-147.jpg
lipa-148.jpg
lipa-152.jpg
lipa-163.jpg
lipa-180.jpg
lipa-185.jpg
lipa-193.jpg
lipa-213.jpg
lipa-229.jpg
lipa-246.jpg
lipa-250.jpg
lipa-258.jpg
lipa-261.jpg
lipa-264.jpg
lipa-268.jpg
lipa-279.jpg
lipa-286.jpg
lipa-297.jpg
lipa-322.jpg
lipa-337.jpg
lipa-341.jpg
lipa-351.jpg
lipa-355.jpg
lipa-359.jpg
lipa-363.jpg
lipa-367.jpg
lipa-371.jpg
lipa-375.jpg
lipa-376.jpg
lipa-379.jpg
lipa-380.jpg
lipa-381.jpg
lipa-383.jpg