Výměna krytiny stodoly

Výměna krytiny stodoly

Výměna krytiny stodoly

Historicky první naše insvetice.
Jakmile jsem přijali komplex stavení a stodoly za své, stáli jsme před rozhodnutím, kde začneme. Barák volal zoufale po záchraně, ale jak to udělat? Nebyla stavební připravenost, nebylo jasné, co a jak budeme využívat, nebyly k dispozici hromady peněz...

Nakonec jsme udělali jednoduché rozhodnutí - až se pustíme do baráku, nebude čas ani potřebné finace na opravu střechy stodoly. A ta to opravdu potřebovala. Staré bobrovky se již loupaly a drolily a místy byly nahrazeny plechem. Takže - hurá do výměny.

Co ale bylo naprosto nutné - vyklidit "hůru" - tedy patro které bylo plné slámy a sena. To byl velký problém, nakonec se ukázalo jako nejschůdnější zajistit výměnu krytiny během léta v době kdy se seno suší a je ještě na poli. Prostor byl vyklizen a firma mohla zahájit práci.

Shození tašek bylo poměrně rychlé - bobrovky nejsou připevněny a nákladní auto stálo téměř pod střechou. Směr dolů nebyl problémem. Následovalo sundání latí a kontralatí. Některé krokve bylo nutné opravit a zpevnit.

Jako novou krytinu jsme zvolili maloformátovou střešní tašku typu Francouzská 14 - výrobce Tondach Hranice. Váhali jsme s provedením tašky, nakonec padla volba na běžnou režnou tašku, engoba se nám zdála na stodolu nevhodná - příliš "umělá".

A později byla střecha doplněna pěkným trojrozměrným kohoutem, jehož úkolem je hlídat klid kolem stodoly.

Stavba byla provedena v červnu 1999 v průběhu cca dvou týdnů.

-vl