Vložkování komínů

Rekonstrukce komínů

Každý pořádný barák musí mít komín. Bez komínu to není ono :-)

A ty naše, no - lehce řečeno - problémové.

Na severní straně je dvouotvorový komín, Jeden průduch je jen jedno patro a začíná na půdě. Zřejmě jen pro "strýčka příhodu" a jako rezerva. Druhý průduch byl dlouhodobě využíván na vytápění kuchyně v přízemí. Používána byla kamínka "Petry". Tento průduch si zasloužil opravu.
Horní část komína nad střechou se již pomalu rozpadala a šla doslova rozebírat rukou.

Jižní část baráku je vybavena tříotvorovým komínem. Jeden - hlavní - je využíván pro kotel na pevná paliva a je nezbytný pro zajištění vytápění. Prostřední průduch nebyl nikdy využíván a třetí - krajní také ne. No a část nad střechou - v bledě modrém stavu stejném jako ten severní.

Takže bylo rozhodnuto

Jižní komím - nutné obnovení a rekonstrukce průduchu pro kotel - zde jsme zvolili keramickou vložku o průměru 160mm. Prostřední průduch necháme jako rezervu pro větrání a třetí průduch vyvložkujeme nerezovými rourami o průměru 180mm - pro budoucí krbová kamna v I.patře.

Severní komín - obnovíme jeden průduch vedoucí ze suterénu a napojující kamna v místnosti 1.patra. Současně (jako alternativa), bude připraveno napojení na kachlový starodávný sporák v bývalé kuchyni - třeba v něm někdy zatopíme.

Postup prací:

Po velkém vybírání byl zvolen systém opravy - frézování a vložkování.

Byla vybrána firma a zahájeny práce. Ty trvaly cca 14 dní, každý průduch se zvětšoval frézováním několikrát za sebou tak, aby bylo dosaženo potřebného průměru. Pro hlavní, keramickou vložku jsme museli zajistit průměr 200mm. Takže nakonec nebylo možné ani obnovit průduch prostřední - nevešly by se tři díry vedle sebe. Ukázalo se, že volba pouze dvou průduchů pro vložkování byla správná.

Souběžně s frézováním byla provedena výměna kotle. Starý vysloužilý byl vyměněn za HERKULES 26. Přepojení kotle pak provedla jiná montážní firma.

Ve finiši byly znovu obnoveny části komínů nad střechou.
Po realizaci svítily nové komíny slavnostně a žalovaly - jak teď vypadáme nad tou zoufalou střechou - no nic, musí počkat na příště....

Realizace proběhla v létě 2004

Kompletní průběh rekonstrukce je zaznamenán na video.

-vl