Stavba plotu

Stavba plotu

říjen 2014

Výběr typu plotu byl proveden, byl vybrán i vhodný dodavatel. Teď tedy, kdo plot postaví. Udělali jsme odhad potřebného času a došli k závěru, že to prostě sami nedáme. Další krok byl již jednoduchý - plot provede firma "na klíč". Majitel firmy odhadl potřebnou dobu montáže na dva týdny, já si vyřešil dovolenou na ten druhý týden a čekali jsme na definitivní termín. Ten byl nakonec stanoven na 6.10.2014. 

Linie plotu byla zaměřena, požadavek na povolení stavby podán, dodavatel připraven a plot vyráběn. Čekáme na dohodnutý termín.

Je pondělí poledne a dodavatel přijíždí. Museli jsme vyřešit možnost příjezdu až na místo stavby. Náklad byl velký a těžký, spodní cestou příjezd nepřicházel v úvahu, a tak se muselo jet polní cestou přes les. 

 

Prohlídka stavby a upřesnění detailů trasy byly otázkou chvilky a chlapi již po vytyčené trase roznášejí kotvící trny. Šlo to skutečně rychle. Čtyři páry dovedných rukou ukazovaly, že umí. Stavba byla zahájena ve své severní části a měla pokračovat směrem na západ a v lese. 

Musel jsem odjet, přece jen, práce nepočká. Přenechal jsem stavbu technikům. Dozor je zajištěn dcerou a manželkou, chlapi mají k dispozici vše, co potřebují. Jsem zvědav, co za týden stihnou.

Dál stavbu znám jen z doslechu - tedy z telefonu. Montážníci nastupují se sedmou hodinou ranní a svou celodenní práci přerušují jen krátkou přestávkou na oběd. Končí až se setměním. Měli velký a ambiciózní cíl - dokončit stavbu ještě v témže týdnu - konec byl naplánován na sobotu.

V průběhu týdne vyráží dcera s fotoaparátem a pořizuje snímky z průběhu stavby. Svůj kontrolní úkol plní i manželka Jana.

V pátek odpoledne jsem opět na stavbě. Žasnu, je téměř hotovo. Chlapi dokončují poslední plaňková pole a na sobotu si nechávají jen některé specialitky - dostavba dvířek a poslední plaňky na jižní části plotu.

Obcházím plotovou linii a sleduji trasu plotu. Perfektní.

Večer se s chlapy scházíme v restauraci na zaslouženém pivku. Ochutnáváme společně pivní speciál "Hatatitlu" od Koníčka - 14,5°.

V sobotu jsou na stavbě skutečně již v sedm hodin. Počasí se celý týden skutečně vydařilo a i v sobotu bylo nádherně. Stavba končí dle plánu v pravé poledne. Spolu s dodavatelem obcházím celou trasu plotu a diskutuji nad dalšími nutnými úpravami okolo plotu.

Je vysloveně škoda, že se nám nepodařilo připravit pozemek mezi domem a stodolou. To bychom měli hotov plot celý i včetně vstupních dířek a vrat. Takto je potřebný materiál složen ve stodole a zřejmě bude čekat na jaro. Zbytky po stavbě jsou naloženy na vůz, chlapi nastupují do auta. Ještě společná fotografie a jsou pryč. 

Závěr?  To, že jsme se rozhodli pro stavbu kompletně "na klíč", si nemůžeme dostatečně vynachválit. Jen týden a plot stojí - a je perfektní. Spolu s Janou obcházíme kolem a zvykáme si na nový pohled.

Nyní "jen" několik drobností:

- vyrovnat a upravit prostor před barákem,
- postavit zbytek plotu a hlavně branku a dvoukřídlou bránu,
- vyřešit systém uzavírání vrátek (nezdá se to, ale i to bude problém),
- dorovnat místní nerovnosti a vyplnit velké mezery mezi plotovkami a zemí.

Ale to vše bude jen a jen "radost".

A nyní trochu technicky:

Viditelná část plotu je realizována z plotovky typ "Klasik"

Výška plotu:    150 cm
sloupek: výška 150 cm, průměr 140mm
kotvící trn: průměr 140mm, délka 770 mm (v zemi je trn v hloubce 600mm)
ráhna: délka 240 cm, půlkulatina, šířka 100 mm
plaňky: výška 150 cm, šířka 70mm, 

Vše je frézováno do přesného tvaru, použita vakuotlaká impregnace, horní konec sloupků je zakončen fasetou.

 

Plot v linii  lesa - drátěný plot Standard s úpravou - s vodorovnými ráhny
Výška plotu: 150 cm
sloupek: výška 150 cm, průměr 80mm
kotvící trn: průměr 80mm, délka 750 mm (v zemi je trn v hloubce 600mm)
ráhna: délka 290 cm, půlkulatina, šířka 100 mm
Lesnické pletivo: 160cm / 20 vodorovných drátů / 15 svislých drátů

Stantardní plot jsme nechali doplnit dvěma vodorovnými ráhny, aby se opticky sladil plot plaňkový s drátěným, a aby byl drátěný plot dostatečně a zřetelně v lese vidět.