Rozvod vody - technologie

Fajn, hlavní cíle stavby jsou nastaveny (viz hlavní článek o rozvodech vody).

Jak to tedy vlastně uděláme? Postupně se studiem dostupných informací na internetu začal vytvářet kostra systému.
Rozvody budou vedeny zásadně ve sklepním prostoru, zavěšené pod stropem. Získá se tak poměrně volný přístup a možnost máloproblémové realizace. Rozvody jsou vlsatně čtvery - přívod studené vody, rozvod teplé vody, cirkulace a rozvod užitkové vody.

Pro všechny trubky byl tvolen systém EKOPLASTIK PPR, který je standardně využíván pro tyto účely.
Pro hlavní přívod studené vody, rozvod vody teplé a užitkové byl zvolen rozměr PN25, pro přípojky k bateriím PN20 a pro cirkulaci byl zvolen rozměr PN16. Samozřejmě silnostěnné pro teplou vodu, pro studenou pak tenčí provedení.

Sklepní prostory s sebou však přináší problémy - trvalá teplota je kolem 16°C, v létě max 20°C - rozvody se budou ochlazovat a to je nežádoucí. Nakonec byla zvolena metoda dokonalé a důkladné izolace trubek návleky MIRELON PRO. Všechny trubky budou společně uloženy v plastikovém žlabu s víkem a zavěšeny na samodomo vyrobeném přestavném závěsu.
Problematiku možného ochlazování tedy řeší dostatečná izolace - zde jsme nešetřili. Teplá voda má izolaci 20mm, cirkulace 15mm, studená voda 10mm. Silně samozřejmě nabyl průřez všech trubek a tak vkládání trubek  s izolací do žlabů byl trochu problém. Nakonec jsme však postup montáže zdokonalili a vše dobře dopadlo. Všechny spoje jsou zatěsněny speciální lepící páskou tak, aby se k trubce nikde nedostal vzduch, který by mohl trubky ochlazovat.

 

Stavba proběhla postupně v září 2008 a dokončena byla slavnostním otočením klavního kulového kohoutu v únoru 2009. Na rozvody pak navazovala další stavba - solární ohřev vody, ale to je již jiná kapitola.

Pár fotografií ze stavby je možné vidět v našem fotoalbu.

Rozpočet:  

- základní materiál na rozvody:            cca 18 tis. Kč
- drobné doplňky, montážní materiál  cca 5 tis.Kč
celkové náklady na rozvody                 cca 23 tis. Kč

-vl